Napelem dilemma:
Napelem dilemma: egy napelem tulajdonos szemszögéből
egy napelem tulajdonos szemszögéből
Kezdőlap » Napelem dilemma: egy napelem tulajdonos szemszögéből
Nehéz a tisztánlátás a napelemekkel kapcsolatban
Napelem tulajdonosként viharos éven vagyunk túl. Kivezették a szaldós elszámolást, az azt váltó bruttó elszámolás részleteivel pedig még mindenki csak ismerkedik. Sokan még az utolsó pillanatban beadták az áramszolgáltató felé igénybejelentésüket szaldós napelemes rendszer telepítésére, vagy a meglévő rendszerük bővítésére, hogy így legyen esélyük a még kedvezőbb, szaldós elszámolásban maradniuk.
Rá egy évre véglegesedtek a szaldóban maradás feltételei, miszerint a telepítéstől (pontosabban az üzembe helyezés napjától) vagy bővítéstől (nagyobb inverter teljesítményre való bővítésről van szó) számított 10 évig maradhatnak a régi napelem tulajdonosok ebben az elszámolásban, illetve azok, akik még az utolsó pillanatban beadták igénybejelentésüket és még folyamatban van a rendszerük kivitelezése.
Egy napelem tulajdonos konkrét dilemmái
Egy régi ismerősöm is hasonló cipőben jár, 2019-ben telepítettük napelemes rendszerét és a napelemstop bejelentése előtt még – biztos, ami biztos – benyújtottunk egy igénybejelentést egy 10 kW-os, hibrid inverterre való bővítéshez 2022 októberében (jelenlegi rendszere egy 7 kW-os, nem hibrid inverterrel működik).

Időközben tisztázódott, hogy a jelenlegi rendszere még 2029-ig maradhat szaldó elszámolásban. Sokat beszélgetünk vele, hogy mit kezdjen a jelenlegi helyzetben. Mostani rendszere termelését sem használja el teljes mértékben, hiszen alapvetően gázkazán gondoskodik a fűtésről, és bár annak idején úgy terveztük a rendszer méretét, hogy az áramfogyasztás növekedni fog (klíma, elektromos autó, esetleg átállás a gázfűtésről elektromos fűtésre pl: hőszivattyú), de egyelőre ez a növekedés nem következett be, így nem feltétlenül indokolt az a beruházási költség, amibe ez az inverter csere kerülne.
Viszont a benyújtott igénybejelentésre megérkezett pár hónap múlva a szolgáltató válaszlevele (MGT: Műszaki Gazdasági Tájékoztató), aminek az érvényessége 2024. áprilisában lejár, így legkésőbb addig el kellene döntenie, hogy mit kezd ezzel a lehetőséggel.
Mit lehet tanácsolni egy ilyen helyzetben régi ügyfélnek?
Elsősorban szerettem volna a jelenlegi ismereteink alapján több oldalról is megvizsgálni a lehetőségeket és lehetséges kimeneteleket, lehetőleg konkrét számokkal alátámasztva, hogy kicsit tisztábban lássunk a kialakult helyzetben.

Szaldó vs. bruttó…. vagy napelem nélküli rezsi?
Összeállítottam egy táblázatot, ahol az első oszlop a 2023-as év napelem termelést és fogyasztást mutatja meg szaldós elszámolásban. Ehhez az áramszolgáltatótól kapott, éves elszámolószámla adatait használtam fel.

A második oszlopban azt mutattam meg, hogy mi lenne, ha ugyanezt az évet már bruttó elszámolásban kellett volna elszámolni (így viszonylag pontosan összehasonlítható a szaldós és bruttó elszámolás).
A harmadik oszlopban megmutattam, hogy hogyan járt volna, ha nem lett volna napeleme. 2019 után 3 évvel részlegesen kivezették a rezsicsökkentett árat, és mivel szaldós napelem tulajdonosként abszolút nem érzékelte az ár növekedést, nem árt ezzel is tisztában lennie.
A főbb kiindulási adatok

- Betáplált áramért kapott kifizetés: 5,25 Ft/kWh
- A szolgáltatótól vételezett áram ára: rezsivédett mennyiségig (2.523 kWh/év) 36 Ft/kWh, afeletti rész után 70Ft/kWh
Nézzük a számokat!

Az egyértelműen látható, hogy a szaldó elszámolás nagyon is kedvező a napelem tulajdonosok számára, bruttó elszámolásban jelentős fizetni való marad még ebben az esetben. Persze akkumulátorok segítségével lehet növelni a fogyasztásunkhoz felhasznált saját napelemes termelésünk arányát, de ugyanakkor ehhez jelentős összeget kellene beruházni. De még mindig előrébb van, mintha nem is lenne napeleme.
Bónuszként megvizsgáltuk azt a helyzetet is, ha netán végleg kivezetnék a rezsi csökkentést, aminek azért meg van az esélye. Ez még inkább felértékelné a napelemes rendszerek meglétét akár szaldó akár bruttós elszámolásról is legyen szó.
De akkor most mit tegyek?
Időt kell nyerni! Ez lett a végső konklúzió. A számokat átbeszélve arra jutottunk, most nem érdemes belevágni egy inverter cserébe, hiszen a jelenlegi rendszer is túltermel.
Viszont: amíg érvényes az MGT, küldjük be a szolgáltatóhoz a csatlakozási dokumentációt. A csatlakozási dokumentáció elfogadásával ugyanis 2025.12.31-ig meghosszabbodik a lehetőség, hogy eldöntse, belevág-e a bővítésbe vagy sem.
Egyrészt nagyon sok minden történhet a következő 1,5-2 évben, ami megkönnyítheti a döntést (pl: rezsivédelem megszűnik). Másrészt, ha mégis belevág a beruházásba, akkor onnan számítódik a szaldós elszámolás 10 éve, tehát így 2035-ig a nagyon kedvező szaldós elszámolás nyújtotta biztonságban vészelheti át a következő évtizedet.
Bízd ránk a csatlakozási dokumentáció elkészítését!
A csatlakozási dokumentáció elkészítése és beküldése
mindössze 34.900 Ft + ÁFA.
Ha tetszik az ajánlat, vagy szeretnél többet tudni,
csak >>kattints ide<<, és vedd fel tervező kollégáinkkal a
kapcsolatot!
Sikeres időpontfoglalás
Köszönjük! Kérjük, erősítsd meg időpontfoglalásod a megadott e-mail címre küldött meghívóban található gombok segítségével!

Energiatároló pályázat vállalkozásoknak
Most lehetőséged van jelentős támogatással fejleszteni vállalkozásod energiahatékonyságát.
A pályázat célja, hogy segítse a megújuló energiaforrások hatékony hasznosítását, és csökkentse a hálózati terhelést. Érdekel? Kattints a részletekért!

Öntözésfejlesztési és vízfelhasználás hatékonyságát javító mezőgazdasági üzemen belüli komplex beruházások támogatása
A pályázat célja a mezőgazdasági területek vízellátásának javítása, a víztakarékos öntözési technológiák bevezetése, valamint az öntözőrendszerek energiahatékonyságának növelése. Érdekel? Kattints a részletekért!

Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének komplex támogatása
A pályázat célja a mezőgazdasági termények tárolási, szárítási és tisztítási kapacitásainak fejlesztése, új üzemek létesítése, meglévő üzemek korszerűsítése, valamint az energiahatékonyság javítása és megújuló energiaforrások alkalmazása. Érdekel? Kattints a részletekért!

Terménytisztítók, tárolók, szárítók, vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása
A pályázat célja a mezőgazdasági termények tárolási, szárítási és tisztítási kapacitásainak fejlesztése, új üzemek létesítése, meglévő üzemek korszerűsítése, valamint az energiahatékonyság javítása és megújuló energiaforrások alkalmazása. Érdekel? Kattints a részletekért!

Demján Sándor 1+1 KKV Beruházás-élénkítő Támogatási Program
A program célja a hazai kkv-k eszközbeszerzéseinek támogatása. Egy vállalkozás 5-200 millió forintot igényelhet, amelynek 50%-át az állam vissza nem térítendő támogatásként biztosítja. Ezen túl digitalizációs és megújuló energiával kapcsolatos fejlesztések is finanszírozhatók.